Наш телефон: 097 169 49 67
 

Вирощено в Україні. Рибницьке господарство Чернишука Івана Івановича

Цією статтею ми продовжуємо серію репортажів в рубриці “Вирощено в Україні” про гідних представників галузі – українських рибних фермерів.

Рибницьке господарство Чернишука Івана Івановича

Ідея створення українського інвест-портфоліо у сфері аквакультури диктує нам час. Вітчизняна аквакультура потребує інвестування коштів для модернізації та технічного переоснащення основних фондів. Для цього потрібно провести детальні дослідження бізнесу та, проаналізувавши їх,  виявити позитивні його сторони та ризики. Така інформація, на відміну від «сухих» даних статистики, допоможе початківцям цього бізнесу правильно його побудувати, управлінцям приймати рішення, а також популяризує рибництво в Україні.

Написати цю статтю про рибницьке господарство Чернишука Івана Івановича спонукали його обстеження після відрядження до Черкащини. В цілому господарство являє собою повносистемну рибницьку ферму з виробництва личинки, зарибку та товарної риби. Загальна площа рибогосподарських водойм становить трохи більше 150 гектарів. До складу господарства входять: адміністративно-господарський центр, що включає у себе адмінбудівлю, інкубаційний цех, склад для кормів, склад, господарські будівлі та споруди, товарні садки, а також вирощувальну та нагульну систему ставків. Господарство було сформовано протягом останніх 15 років Чернишуком Іваном Івановичем, на сьогоднішній день є одним з найбільш успішним на теренах України та швидко розвивається. І мова навіть не про збільшення об’ємів продукції, не постійне збільшення виробничих площ або розширення асортименту продукції. Мова піде насамперед про раціональне та ефективне ведення господарської діяльності Чернишуком І.І. в сучасних не вельми простих економічних умовах.

Знайомтесь, підприємець Чернишук Іван Іванович

Після обстеження господарства Чернишука І.І. можна визначити наступні  особливості:

 1. Незважаючи, що господарство є повносистемним, найбільшу питому вагу в продукції складає вирощування та реалізація личинок та рибопосадкового матеріалу. Пояснюється це дуже просто: саме цей сегмент продукції аквакультури зараз має більший попит.

У складі господарства: дільниці по виробництву личинок, рибопосадкового матеріалу та товарної риби.

 1. Неозброєним оком видно раціональний підхід до господарської діяльності: більшість рибогосподарських будівель та споруд виготовлені з матеріалів, що були «під рукою», однак все в робочому стані та функціонує, є також цікаві раціоналізаторські рішення окремих вузлів та агрегатів. На собівартість рибної продукції це відображається виключно позитивно.
 2. Основа господарства Чернишука І.І. – інкубаційний цех. Побудований приблизно 20 років тому власними руками у нижньому б’єфі водосховища, яке раніше належало Лисянській РМС. Подача води здійснюється самоплином з водосховища, водовідведення проводиться у скидний канал (річку).
 3. Чернишук І.І. – рибовод «старої» формації. Отримавши освіту ще за радянських часів та з першого дня працюючи на виробництві звик чітко дотримуватися технологічних нормативів аквакультури. Чітко усвідомлює, що економлячи на технологічних операціях неможливо досягти прийнятного результату.

В той же час Чернишук І.І. неабиякий новатор в аквакультурі – готовий запроваджувати цікаві інновації, креативні ідеї, багато з яких автором він сам і являється.

 1. Іван Іванович чітко знає всі особливості орендованих ставків. Ці знання дозволяють раціонально їх використовувати: в одних вирощується рибопосадковий матеріал, в інших товарна продукція.
 2. Земельні ділянки адміністративно-господарського центру, системи вирощувальних ставків знаходяться у власності Чернишука І.І. Інші водойми – в користуванні на умовах оренди. Належність виробничих потужностей у власності є потужним мотиватором розвитку виробництва.
 3. Побудовані вирощувальні рибогосподарські технологічні водойми (вирощувальна система) на власній земельній ділянці є власністю підприємця Чернишука І.І.
 4. На рибницькому господарстві Чернишука І.І. вирощування рибопродукції планується. Враховуючи нинішню економічну ситуацію в Україні практикується виробництва та реалізацію личинок та рибопосадкового матеріалу «під заказ», а також ретельно плануючи виробництво товарної риби.

У чому ж секрет успішного ведення бізнесу Чернишука І.І.? Яким чином Іван Іванович ефективно веде свій бізнес, причому не просячи у держави ні грошей, ні інших преференцій – тільки б не заважали. На це запитання Іван Іванович,  хитро посміхаючись, розповів історію свого господарства.

 

Після проведення приватизації підприємств рибного господарства та промисловості у кінці 90-их Чернишук Іван Іванович оформив у приватну власність земельну ділянку у нижньому б’єфі водосховища площею 4 га. З цього кроку розпочато існування рибницького господарства Чернишука І.І. На своїй землі він побудував: інкубаційний цех, склад для кормів, адміністративну будівлю, побутові приміщення, майстерню. Також був побудований невеликий ставок (площею приблизно 1,5 га), який використовувався для перетримки товарної риби, плідників, ремонту. Потім були побудовані товарні садки. Завдяки кмітливості господаря була модернізована система подачі води (знов таки без залучення додаткових фінансів – лише завдяки раціоналізаторському таланту), та інші речі.

Основа господарства Івана Чернишука – інкубаційний цех.

 

Нагульні площі Чернишук І.І. взяв у оренду у навколишніх селах Лисянського та Звенигородського районів Черкащини. Потрібно лише дивуватися завзятості та організаторському таланту Івана Івановича, який зумів зібрати ці ставки в єдину систему, налагодити на них рибогосподарську діяльність, порозумітися як з представниками влади так і з місцевими громадами.

Встановивши правила, які задовольнили всіх суб’єктів відносин у сфері використання водойм (а це вдається далеко не кожному суб’єкту аквакультури), Чернишук І.І. впевнено розвиває свій бізнес, є активним громадським діячем. Асоціація рибоводів, яку він очолює є активним учасником всіх заходів як на державному, та і на місцевому рівнях. Активна громадянська позиція, за словами Чернишука І.І., продиктована не лише бажанням змінити навколишній світ на краще, а й необхідністю передавати свій досвіт та знання молодшому поколінню. Слід зауважити, що на господарстві практика передачі знань та досвіду молодому поколінню є постійною, студенти – майбутні рибоводи на господарстві є частими гостями. Пан Іван активно співпрацює в цьому напрямку з ведучими аграрними вузами України.

Втім досвід та знання пана Івана з успіхом застосовуються на  виробництві. Дотримання технологічних параметрів виробництва,  запровадження інновацій у виробництво,  ощадливе відношення до ресурсних аспектів, контролю за якістю – все це виливається у якісну та конкурентну рибну продукцію. Якість продукції та її ціна є візитівкою господарства і найкращою рекламою.

Найбільше на собівартість рибної продукції впливає затрати на рибні корми. Але ж годівля є важливим технологічними процесом, і від якості та кількості кормів  залежить і майбутній врожай голубих нив. Економити на кормах не можна. А застосування дорогих комбікормів робить продукцію неконкурентною.  Більшість вітчизняних рибоводів самі виробляють корми власної рецептури. Таким  шляхом пішла команда Чернишука: скориставшись багаторічним досвідом була створена власні рецепти кормів для різних вікових груп з доступних компонентів.

Нинішні економічні умови у суспільстві підштовхують суб’єктів аквакультури  до консолідації деяких аспектів виробництва. Життя спонукає зараз громадян до об’єднання у вирішенні глобальних стратегічних проблем. Світовий досвід у сфері аквакультури знає багато вдалих прикладів кооперації виробництва. Підприємець Чернишук І.І. також має успішний досвід співпраці з іншими рибницькими господарствами. Приклад: партнер пана Івана – Степан Васильович Боровик побудував унікальну рибогосподарський комплекс по виробництву рибопосадкового матеріалу. В теплий сезон а цьому господарстві інкубують та вирощують рибопосадковий матеріал, а взимку інкубаційний цех трансформується у зимувальний комплекс для зарибку та товарної риби.

Власність господарства – побудована рік тому назад система

вирощувальних ставків у Лисянському районі Черкаської області

 

 

Комплекс рибницьких ставків господарства пана Степана являє собою рециркуляційну систему для утримання плідників і ремонту, підрощування мальків тощо. Слід зауважити, що будівництвом унікального як для України рибницького господарства, його постійним удосконаленням таланти пана Степана не закінчуються. Створена ним унікальна очеретокосарка, за оцінками колег, не має аналогів, налагоджене серійне виробництва інкубаційних апаратів власної конструкції (вдосконалені прототипи інкубапаратів «Амур» та «Вейса»).

Особливий інтерес викликали ексклюзивні рукави для перенесення плідників. Зі слів Івана Чернишука конструкцію цього рукава від побачив в одній з телепередач. За допомогою таких рукавів транспортували дельфінів та китів в одному з дельфінаріїв. Надхненний побаченим пан Іван розробив креслення рукава та виготовив їх з матеріалу, який не травмує плідників під час їх транспортування.

Ексклюзивний рукав від Івана Чернишука

 

Раціональність виробництва – візитівка Івана Івановича. На господарстві я не побачив дорого імпортного інвентаря, обладнання та засобів, але всі наявні технічні засоби прості та функціональні. Навіщо купувати коштовні іноземні інкубаційні апарати, коли стараннями та досвідом пана Івана та його спільників модернізовані класичні інкубатори «Вейса» та «Амур» працюють і дають необхідний результат. Наявні виробничі активи трансформувалися в унікальну технологічну систему виробництва личинок коропа, рослиноїдних видів риб, сома, щуки та інших видів. Такий раціональний підхід до виробництва є приклад для наслідування молодих (і не дуже) рибоводів.

Це Орлик – перший помічник у боротьбі з крадіями риби зі ставків

Окремо слід зазначити якість продукції фермера Івана Чернишука. За результатами цьогорічного обстеження іхтіопатологами встановлено, що господарство виробляє одну з найбільш якісну та безпечну продукцію. Цей висновок зроблений за результатами обстеження плідників, рибопосадкового матеріалу та товарної риби. А це результат вдалого поєднання раціонального використання наявних технічних засобів, правильно вибраної технології виробництва, досвіду та організаторського таланту Івана Чернишука.

Втім мета статті не складання позитивного портрета сучасного українського фермера Чернишука І.І. Звичайно рибгосп Чернишука І.І. має свої проблеми та вади, а бізнесмен Іван Іванович також сповна «отримує» від вітчизняних можновладців та їх «вільного» трактування норм законів. Все ж таки ми маємо визначити секрет успішного бізнесу у сфері аквакультури Чернишука І.І. та вийти з цією інформацією  на широкий загал.

Досвід Івана Івановича ведення рибогосподарського бізнесу це є  капітал. Не використати його в майбутньому буде неправильно та нерозумно.

Розробка команди Чернишука – унікальна очеретокосарка.

Аналогів у світі  немає

 

Візьму на себе сміливість провести аналіз відомостей про вказане вище рибницьке господарство та, незважаючи на мої приятельські відносини з паном Іваном Чернишуком, надати йому об’єктивну оцінку для визначення секрету успішного бізнесу. Ця оцінка буде мати суб’єктивний характер, але приватне є частиною загального, а об’єктивність також складається із суб’єктивних факторів. Приймається? Тоді резюмуємо та робимо висновки.

 

Фактори, що формують успіх рибницького господарства Чернишука Івана Івановича:

 1. Приватна власність основних фондів.

Як сказав би класик мета кожної революції  – зміна власності за засоби виробництва. Використання засобів виробництва дозволяє виготовляти товар, який після його реалізації перетворюється у гроші. Чернишук І.І. розпочав створення свого господарства з купівлі земельної ділянки та побудові на ній основи активів: інкубаційного цеху, басейну, товарних садків, виробничих будівель та споруд. Маючи у власності такі основні виробничі фонди можна планувати розвиток підприємства у майбутньому, мати імунітет проти чиновницького свавілля і, найголовніше, звести до мінімуму ризики, пов’язані з рейдерським захопленням виробництва. Приватна власність на засоби виробництва дає можливість інвестування у власне виробництво, що пан Іван і з успіхом робить. Приклад: будівництво власної системи вирощувальних ставків.

 

Унікальний рибогосподарський комплекс підприємця Степана Боровика

Звичайно чинне законодавство не передбачає права власності на водні об’єкти, тому більшу частину ставків (нагульну систему) Чернишук І.І. змушений орендувати у сільських громад. На сьогодні оренда водних об’єктів нажаль пов’язана з високими ризиками крадіжок риби, руйнацією гідроспоруд, перешкоджанням веденню рибогосподарської діяльності. Громада села може врешті решт вимагати розірвати договір оренди, що на практиці досить часто відбувається.

Тому я впевнений, коли б була можливість отримати нагульну систему у власність, Іван Іванович негайно скористався б такою можливістю.

 

 1. Фаховість.

Ця якість властива всім успішним бізнес-проектам. Кадри вирішують все! Цього золотого правила дотримуються всі, хто працює з Іваном Івановичем. Фаховість і ділова репутація для Івана Чернишука не пусті слова, а філософія буття. Формула тут проста: для отримання результату необхідні знання та досвіт; для того, щоб реалізувати результати діяльності необхідно завоювати авторитет і довіру колег (специфіка торгівлі зарибком); для розвитку бізнесу необхідно раціональне використання коштів з прибутку. Лише в такому поєднанні бізнес може бути успішним. А головним компонентом успіху рибницького господарства є професійність виконавців на всіх етапах виробництва.

 

 1. Раціональність та ефективність.

Ефективність та раціональність виробництва продиктована необхідністю підвищувати конкурентну здатність та зменшувати собівартість продукції. Це продиктоване ринковими відносинами. Раціональне використання ресурсів та ефективність виробництва – це основа  успіху. Без цих аспектів складно вести господарську діяльність. На господарстві Чернишука І.І. з цим все в порядку. З метою оптимізації виробництва та отримання максимального прибутку в складних економічних умовах на господарстві запроваджено планування виробництва. Це дає можливість максимально ефективно використовувати виробничі потужності за умов максимальної реалізації товарної продукції високої якості. Купівельна спроможність населення за останні роки значно впала, для нарощування виробництва необхідно шукати інші ринки збуту. За таких умов планування виробництва – оптимальна модель.

Ще один цікавий аспект виробництва – кооперація. Тісна співпраця лише в деяких сферах аквакультури, наприклад в реалізації рибопродукції, значно розширює можливості учасників об’єднання. Чернишук І.І. є надзвичайно харизматичною особою, громадським активістом

 

 1. Технологічні інновації.

Життя не стоїть на місці. Світова аквакультура також якісно змінюється, змінюються підходи та принципи вирощування об’єктів аквакультури. Без запровадження нових біотехнологій неможливо утримувати конкурентне виробництво.

Запровадження інновацій потребує значних капіталовкладень. В української аквакультури таких коштів немає, а банківська система аквакультуру кредитує неохоче – занадто багато ризиків.

В таких умовах доцільно брати приклад з  підприємця Чернишука І.І., який в нинішніх нелегких економічних умовах намагається підтримувати традиції українського риборозведення вдало монтуючи технологічні новинки  що важливо, за власні кошти. На мою  думку, підприємець Чернишук І.І. веде оптимальну діяльність у сфері аквакультури на сьогоднішній день, а в разі покращення бізнес клімату для суб’єктів аквакультури зможе без над зусиль збільшити об’єми виробництва в кілька разів.

 

Висновок:

Формула успішного бізнесу від підприємця Чернишука Івана Івановича це:

 • приватна власність на засоби виробництва;
 • кадрова підготовка фахівців та постійне підвищення їх кваліфікації;
 • ефективна економіка виробництва;
 • удосконалення біотехнологій в аквакультурі.

 

 

P.S.  Крім зазначених факторів хочу повідомити читачів, що Іван Іванович ще є харизматичною особою, справжнім лідером з надзвичайно активною громадянською позицією. Можливо ця риса також має бути включена у формулу успіху від Чернишука І.І.

25 травня 2017 року

Директор бюджетної установи

«Методично-технологічний центр з аквакультури»

Шарило Юрій Євгенійович

 

Tags: , ,

 

Share this Post 
 
 
 

Add a comment

required

required

optional